نوروز۸۷

سال نو شمسی و آغاز بهار ۱۳۸۷ بر همه ایرانیان مبارک باد


نمایشگاه كتاب امسال، آرام و ساكت در مصلی برگزار می‌شود

گروه ادب و هنر - كامران محمدی:
امسال كه از شر بن كاغذی خلاص شده‌ایم و فضای فرهنگ كشور از لوث وجود این عنصر فاسدكننده كاملا پاك شده و الحمدلله همه مشكلات نشر با حذف یارانه كاغذ و تزریق آن به فضای الكترونیك، حل شده، برای یك میلیون دانشجو هم تا قبل از نمایشگاه، از همین بن‌ها صادر می‌شود.

البته ورود فرهنگ به دنیای الكترونیك از 14 مهر كه محسن پرویز از بن رونمایی كرد، آغاز شده و تا همین حالا هم دست 300هزار نفر را گرفته است؛ ضمن اینكه در 300 كتابفروشی هم دستگاه لازم برای ورود به این دنیا نصب شده و خلاصه همه چیز حل است.

آن‌هایی كه هنوز از آن بن‌های قدیمی اخ و اُمُلی دارند، تا اعتبارش تمام نشده، زودتر در همین نمایشگاه خرج كنند. دنیای فرهنگ در حال تغییر است؛ به خصوص اینكه ممكن است امسال ناشران دیگر واقعا آتش به مالشان بزنند و كتاب‌ها را با تخفیف دوبرابر قبل، یعنی 40 درصد بفروشند. این ماجرا در جلسه شورای سیاستگذاری بیست‌ویكمین نمایشگاه مطرح شده است و البته هنوز در دست بررسی است.

هرچه سال قبل در این روزهای آخر سال، نمایشگاه كتاب، بازار كم‌رونق اخبار فرهنگی را داغ و پرجنجال كرده بود، امسال، سكوت است و تنها، انتخابات.

اما البته امسال هم مثل سال‌های گذشته، 12 تا 22 اردیبهشت، نمایشگاه بین‌المللی كتاب تهران برگزار خواهد شد، فقط حیف كه دیگر نه بحث جا‌به‌جایی‌اش مطرح است و نه دوپارگی؛ واژه‌هایی كه سال گذشته حسابی سرگرم‌مان كردند و بی‌خبری روزهای آخر سال را، به خاطره‌ای خوش از سال 85 بدل ساختند.

یادش به خیر چمران
محل دائمی نمایشگاه‌های تهران،19 دوره محل نمایشگاه كتاب بود، اما سال قبل ناگهان همه هیمنه و شكوه روزهای شلوغ و ویران‌كننده بزرگراه چمران را از او گرفتند و ناگهان، همه هیاهو و شور و حال گذشته، جای خود را به سكوت سنگین و سردی داد كه تنها گاهی با اتومبیل و شیرینی و لوازم خانگی، می‌شكند. حالا محل دائمی نمایشگاه‌های تهران آرام و تنها، زیر آفتاب بهاری لم داده است و خمیازه می‌كشد. نه از زوج‌هایی كه فقط و فقط به خرید كتاب فكر می‌كردند خبری هست و نه از دستفروش‌هایی با حراج روسری و عینك آفتابی و... حالا همه مصلی را دوست دارند. دعواهای‌شان را پارسال كرده‌اند و دیگر كسی حالش را ندارد. برگزاری نمایشگاه در مصلی قطعی است و بحث هم ندارد. فقط می‌ماند این كه ببینیم در این یك سال، با آن همه بحث و دعوا و... چه فكری برای این ماجرا شده است. غلامعلی حداد عادل در اختتامیه سال قبل به مسئولان گفت از همین امروز به فكر نمایشگاه سال بعد باشید و البته حتما هم بوده‌اند. اما این كه نتیجه به كجا انجامیده است، باید صبر كنیم تا نمایشگاه بیست‌ویكم افتتاح شود. تا این جا تنها این روشن است كه

 «نمایشگاه قطعا در مصلی برگزار می شود و تنها تفاهماتی باقی می ماند که مسئولیت‌های طرفین را معین می کند. این مسائل بیشتر جنبه حقوقی دارد و مثلا مشخص می کند که مسئولیت بیمه و سلامت مردم، هزینه ها، نگهداری اموال و کتاب‌ها و بانک‌های مستقر و به‌ویژه دستگاه‌هایی که قرار است برای اولین بار جهت استفاده کارت‌های الکترونیک خرید کتاب تعبیه شود، نظافت محل، انتظامات و... برعهده کدام طرف است.»

این‌ها را محمود حائری مدیر روابط عمومی مصلی امام خمینی به مهر گفته است. به علاوه این‌كه: «امسال بخش رواق غربی - از سمت صحن مرکزی - حذف شده و به جای آن و در فضایی بیش از آن در رواق شرقی که 2 طبقه بود طبقه‌ای دیگر (سوم) افزوده شده است.»
با همه این‌ها، مصلی همان مصلاست و مشاور معاونت فرهنگی وزارت ارشاد هم همین اعتقاد را دارد. حمید قبادی می‌گوید: «پیش‌بینی می‌شود محل استقرار بسیاری از بخش‌های نمایشگاه در سالن‌های سال قبل باشد. در این دوره سعی شده مشكلات كمتر شود ولی به هر شكل برخی مسائل با توجه به ساختمان مصلی سر جای خود هست.»

ناشران آرام، غرفه‌های آماده
اما همه ماجراهای دنباله‌دار سال گذشته نمایشگاه به این جا ختم نمی‌شد. همین 2 واژه جابه‌جایی و دوپارگی، كلی ماجرای هیجان‌انگیز دیگر هم به دنبال داشت كه علاوه بر ناشران و وزارت ارشاد، شورای شهر، شهرداری و مجلس را به میدان آورد و بحث‌ها و دعواها را به اوج رساند.

با این‌حال، جذاب‌ترین قسمت ماجرا همچنان به رابطه ناشران و ارشاد مربوط می‌شد كه از تحریم كامل و ثبت نام نكردن شروع شد و سرانجام همان شد كه می‌شد حدس زد؛ همه آمدند و همه چیز فراموش شد. امسال اما در این قسمت هم شهر امن و امان است. «با هماهنگی‌های صورت گرفته میان مسئولان وزارت ارشاد و مصلای بزرگ امام خمینی، غرفه‌بندی بخش داخلی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از پایان فروردین آغاز می‌شود.» این را رئیس هیأت مدیره اتحادیه شرکت تعاونی‌های ناشران کشور می‌گوید.

البته این اتحادیه تنها مسئول برگزاری بخش ناشران عمومی است و بخش‌های دیگر به انجمن‌های‌شان واگذار شده است. اما آن طور كه حسین معینی می‌گوید: «ثبت‌نام از ناشران بخش عمومی همچنان ادامه دارد و خوشبختانه نمایشگاه بیست‌ویکم با استقبال خوبی از سوی ناشران مواجه شده است.»

علاوه بر این‌ها معینی از کارهای عمرانی مربوط به آماده‌سازی مصلی هم تصویر روشنی ارائه می‌دهد: «كارهای عمرانی هم اکنون در حال اجراست و با توجه به هماهنگی‌های خوبی که میان مسئولان وزارت ارشاد و مصلی صورت گرفته، قرار است امسال سالن‌ها خیلی زودتر در اختیار مجریان قرار گیرد.»

منبع : همشهری انلاین


بچه شتر دو کوهانه از مادر یک کوهانه متولد شد

بچه شتر دو کوهانه از مادر یک کوهانه متولد شدبا تلاش محققان دانشگاه تهران برای نخستین بار در جهان شتر دوکوهانه از شتر یک کوهانه متولد شد.
دکتر امیر نیاسری، مجری این طرح و مدیر کل امور پژوهشی دانشگاه تهران، در سخنانی با خبرنگار مدت – ماهنامه روابط عمومی دانشگاه- هدف از این طرح را-که برای اولین بار در جهان انجام شده است- نجات گونه شتر دوکوهانه در ایران و جهان دانست.
متخصص تولید مثل شترهای دوکوهانه در جهان در خصوص فرایند این طرح گفت: از سال 1378 در یک پروژه در خصوص حفاظت از گونه شترهای دوکوهانه قرار گرفتیم و چون اطلاعات موجود معتبر نبود، از ابتدا شروع به مطالعه در این زمینه کردیم. وی افزود: برای شروع فیزیولوژی تولید مثل شتر دوکوهانه نر را مطالعه کردیم و ماحصل مطالعات ما عبارت بود از ارائه کامل مشخصات فیزیکی و شیمیایی اسپرم شتر دوکوهانه. وی افزود: بررسی الگوی رشد فولکول‌های تخمدانی در شتر ماده دوکوهانه نیز جزء تحقیقات بنیادی و تحقیقات کاربردی ما نیز شناسایی یک ماده نگهدارنده برای اسپرم شتر دوکوهانه است که نام آن را «ماده نگهدارنده اسپرم شتر» گذاشته‌ایم.
وی تأکید کرد: این تنها ماده‌ای است که با تمام جزئیات شیمیایی به جامعه جهانی ارائه شده و می‌تواند اسپرم شتر را برای 24 ساعت در محیط یخچالی و همچنین در شرایط انجماد به طور نامحدود نگهداری کند. این ماده توسط سازمان پژوهش های علمی و صنعتی مورد تایید قرار گرفته است.
وی ادامه داد: با استفاده از این ماده بچه شتر حاصل از تلقیح مصنوعی با اسپرم تازه و منجمد متولد شده است.
دکتر نیاسری افزود: در ادامه تحقیقات انجام شده فرایند انتقال رویان را از شتر دوکوهانه به شتر یک کوهانه به جهان ارائه کردیم. به این معنا که دانشمندان در سراسر دنیا می‌توانند جنین شتر دوکوهانه را به شتر یک کوهانه، به عنوان مادر، منتقل کنند و از شتر یک کوهانه به عنوان پایه برای تکثیر شتر دو کوهانه استفاده نمایند.
دانشیار دانشکده دامپزشکی دانشگاه تأکید کرد در حال حاضر شتر نرمتولد شده - که "بهنیا" نام دارد - و مادرش هر دو سالم هستند . پس از بهنیا دو شتر دیگر هم با این تکنیک متولد شده‌اند که هر دو ماده هستند و یک شتر دیگر هم در دو یا سه هفته آینده وضع حمل خواهد کرد. وی گفت: بدین ترتیب توانستیم تکرارپذیری این تکنیک نیز را ثابت کنیم و در نتیجه در همه جای دنیا که رویکردی مبنی بر واردات گونه‌های دیگر شتر مانند لااما، آلپاکا و غیره وجود دارد، نیازی به واردات دام زنده نیست بلکه کافی است که با فرایند انتقال جنین از گونه ای به گونه دیگر به هدف مذکور دست یابند. در این صورت مشکل انتقال دام زنده و همین طور مشکل انتقال بیماری ناشی از واردات زنده وجود نخواهد داشت.
دکتر نیاسری افزود: از سال 83 سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل پیشنهاد ما را در خصوص انجام این طرح ها پذیرفت و در قالب بند الف ماده 102 از برنامه توسعه کشور توسط دانشگاه تهران اجرا شد.
وی گفت: هم اکنون طرح توسعه را به وزارت جهاد کشاورزی تحت عنوان" توسعه شبکه تلقیح مصنوعی شتر در جمهوری اسلامی یران" ارائه کرده ایم.
در وزارت جهاد کشاورزی، سازمان های مربوط نظیر مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی طرح را تصویب کرده و از 15 اسفند 86 این طرح در استان سمنان آغاز شده است . در این طرح اسپرم گیری،انجماد و تلقیح مصنوعی اسپرم تازه و منجمد در استان سمنان و سپس گسترش آن به سایر نقاط کشور انجام خواهد شد.
طرح پژوهشی دیگری تحت عنوان توسعه شترهای دو کوهانه به مناطق بیابانی جمهوری اسلامی ایران نیز به صندوق حمایت از پژوهشگران ارائه شده است که مراحل نهایی بررسی را طی می نماید. این طرح که از سال آینده به اجرا در می آید زمینه پیشگیری از انقراض نسل شتر دو کوهانه ایران را فراهم خواهد ساخت.
دکتر نیاسری که دام های بومی کشور را میراث طبیعی کشور می داند در پایان توصیه کرد همان طور که برای میراث فرهنگی یک سازمان وجود دارد و برای آن سرمایه گذاری می شود،برای میراث طبیعی کشور هم باید چنین سازمانی ایجاد شود.


کنگره - کنفرانس - همایش

 

کنگره - کنفرانس - همایش

پانزدهمین کنگره دامپزشکی ایران(9-7 اردیبهشت)1387

تلفن: 66431107-021

تهران، مرکز همایش های رازی

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 اولین کنفرانس ملی علوم شیلات و آبزیان ایران(19-17اردیبهشت ماه)1387

تلفن: 2247003-0141

http://www.foodna.ir/7067.html

لاهیجان، خ. شقایق، دانشگاه آزاد اسلامی، معاونت پژوهشی- صندوق پستی1616

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

همایش ملی بهبود کیفیت آبزیان( 24-23 اردیبهشت ماه) 1387

تلفن: 66942584-021

تهران، خ. فاطمی غربی، پلاک 250، طبقه 4 جنوبی، دفتر بهبود کیفیت فرآوری و توسعه بازار آبزیان

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


ژاپن واكسن آنفلوآنزای مرغی می سازد

 

ژاپن واكسن آنفلوآنزای مرغی می سازد

پژوهشگران ژاپنی از روش جدیدی برای تهیه واكسن آنفلوانزای مرغی خبردادند كه حتی در صورت جهش ویروس باز هم در مقابله با این بیماری كارایی دارد.

به گزارش شبكه خبر، واكسن های موجود درصورت جهش ویروس آنفلوانزای مرغی كه انواع مختلفی هم دارد، كارایی خود را ازدست می دهند و امكان شیوع گسترده آن وجود دارد.

پژوهشگران ژاپنی در روش جدید توجه خود را به جای سطح بیرونی ویروس بیشتر معطوف به درون آن كرده اند زیرا در صورت جهش ویروس ، درون آن به ندرت تغییر می كند.


ماهی قزل آلا

ماهی قزل آلا

ماهی قزل آلا تقریبا مشهورترین و محبوب ترین ماهی آب شیرین هست . علاوه بر خود ماهی قزل آلا، انواع قزل آلاهای دیگری هم وجود دارن مثل قزل آلای رنگین کمان، قزل آلای دریاچه خزر و قزل آلای خال قرمز . در اینجا میخوام قزل آلای رنگین کمان رو معرفی کنم چون تکثیر و پرورش اون در دنیا بسیار رایج هست :

مشخصات :

این ماهی دارای یک نوار پهن یه صورت رنگین کمان در هر طرف بدن می‌باشد. بر روی سر، بدن، پشت، باله چربی و باله دمی این ماهی لکه‌های تیره رنگ دیده می‌شوند. حداکثر طول آنها به ۷۰ سانتی‌متر و وزن بدن آنها به ۷ کیلوگرم میرسد.

زیست شناسی :

مشاهداتی که در مورد خصوصیات قزل‌آلای رنگین کمان و قزل‌آلای خال قرمز انجام گرفته‌است بیانگر این نکته میباشد که قزل‌آلای رنگین کمان، قزل آلای خال قرمز را از محل خویش دور میکند. به طور کلی میتوان چنین اظهار داشت که هرگونه، مناطق خاصی از رودخانه را انتخاب و تحت تسلط دارد. باید به این نکته نیز توجه داشت که قزل آلای رنگین کمان بر خلاف قزل آلای خال قرمز در مقابل تغییرات درجه حرارت آب و اکسیژن محلول در آب زیاد حساس نیست و نسبت به نوسانات مواد غذایی حساسیت نشان نمیدهد. دوره تخمریزی از ماه‌های آخر زمستان تا اواخر بهار و تعداد تخم‌ها بین ۵ - ۱ هزار عدد است. بچه این ماهیان تقریبا هنگامی که ۱۵ سانتی‌متر طول دارند دارای ۱۲ - ۱۱ عدد لکه‌های تیره رنگ بر روی بدن می‌باشند که یکی از مشخصات آنها است.

ارزش اقتصادی :

امروزه ماهی قزل آلای رنگین کمان به صورت ماهی شماره یک اکثر کارگاه‌های تکثیر و پرورش ماهیان سردآبی در بیشتر نقاط جهان در آمده‌است. از خصوصیاتی که این ماهی را مورد توجه قرار داده ، سازش خوب آن با شرایط پرورش متراکم است. از طرف دیگر این ماهی در انتخاب غذا زیاد سخت گیر نیست و از سرعت رشد خوبی نیز برخوردار می‌باشد.

قزل آلای رنگین کمان جهت ماهیدار کردن آبهای داخلی که واجد شرایط لازم بوم شناختی (اکولوژی) آن هستند بسیار مناسب میباشد. با توجه به این مطالب ماهی قزل آلای رنگین کمان دارای ارزش اقتصادی فراوانی است.


نیم نگاهی به پرورش بلدرچین

نیم نگاهی به پرورش بلدرچین

مهمترین نکات پرورش بلدر چین
جوجه کشی
پرورش جوجه
پرورش نیمچه
پرورش بلدر چین مادر
تغذیه بلدر چین ها
بیماری ها


ادامه مطلب
آخرین پست ها


آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :