نمایشگاه كتاب امسال، آرام و ساكت در مصلی برگزار می‌شود

گروه ادب و هنر - كامران محمدی:
امسال كه از شر بن كاغذی خلاص شده‌ایم و فضای فرهنگ كشور از لوث وجود این عنصر فاسدكننده كاملا پاك شده و الحمدلله همه مشكلات نشر با حذف یارانه كاغذ و تزریق آن به فضای الكترونیك، حل شده، برای یك میلیون دانشجو هم تا قبل از نمایشگاه، از همین بن‌ها صادر می‌شود.

البته ورود فرهنگ به دنیای الكترونیك از 14 مهر كه محسن پرویز از بن رونمایی كرد، آغاز شده و تا همین حالا هم دست 300هزار نفر را گرفته است؛ ضمن اینكه در 300 كتابفروشی هم دستگاه لازم برای ورود به این دنیا نصب شده و خلاصه همه چیز حل است.

آن‌هایی كه هنوز از آن بن‌های قدیمی اخ و اُمُلی دارند، تا اعتبارش تمام نشده، زودتر در همین نمایشگاه خرج كنند. دنیای فرهنگ در حال تغییر است؛ به خصوص اینكه ممكن است امسال ناشران دیگر واقعا آتش به مالشان بزنند و كتاب‌ها را با تخفیف دوبرابر قبل، یعنی 40 درصد بفروشند. این ماجرا در جلسه شورای سیاستگذاری بیست‌ویكمین نمایشگاه مطرح شده است و البته هنوز در دست بررسی است.

هرچه سال قبل در این روزهای آخر سال، نمایشگاه كتاب، بازار كم‌رونق اخبار فرهنگی را داغ و پرجنجال كرده بود، امسال، سكوت است و تنها، انتخابات.

اما البته امسال هم مثل سال‌های گذشته، 12 تا 22 اردیبهشت، نمایشگاه بین‌المللی كتاب تهران برگزار خواهد شد، فقط حیف كه دیگر نه بحث جا‌به‌جایی‌اش مطرح است و نه دوپارگی؛ واژه‌هایی كه سال گذشته حسابی سرگرم‌مان كردند و بی‌خبری روزهای آخر سال را، به خاطره‌ای خوش از سال 85 بدل ساختند.

یادش به خیر چمران
محل دائمی نمایشگاه‌های تهران،19 دوره محل نمایشگاه كتاب بود، اما سال قبل ناگهان همه هیمنه و شكوه روزهای شلوغ و ویران‌كننده بزرگراه چمران را از او گرفتند و ناگهان، همه هیاهو و شور و حال گذشته، جای خود را به سكوت سنگین و سردی داد كه تنها گاهی با اتومبیل و شیرینی و لوازم خانگی، می‌شكند. حالا محل دائمی نمایشگاه‌های تهران آرام و تنها، زیر آفتاب بهاری لم داده است و خمیازه می‌كشد. نه از زوج‌هایی كه فقط و فقط به خرید كتاب فكر می‌كردند خبری هست و نه از دستفروش‌هایی با حراج روسری و عینك آفتابی و... حالا همه مصلی را دوست دارند. دعواهای‌شان را پارسال كرده‌اند و دیگر كسی حالش را ندارد. برگزاری نمایشگاه در مصلی قطعی است و بحث هم ندارد. فقط می‌ماند این كه ببینیم در این یك سال، با آن همه بحث و دعوا و... چه فكری برای این ماجرا شده است. غلامعلی حداد عادل در اختتامیه سال قبل به مسئولان گفت از همین امروز به فكر نمایشگاه سال بعد باشید و البته حتما هم بوده‌اند. اما این كه نتیجه به كجا انجامیده است، باید صبر كنیم تا نمایشگاه بیست‌ویكم افتتاح شود. تا این جا تنها این روشن است كه

 «نمایشگاه قطعا در مصلی برگزار می شود و تنها تفاهماتی باقی می ماند که مسئولیت‌های طرفین را معین می کند. این مسائل بیشتر جنبه حقوقی دارد و مثلا مشخص می کند که مسئولیت بیمه و سلامت مردم، هزینه ها، نگهداری اموال و کتاب‌ها و بانک‌های مستقر و به‌ویژه دستگاه‌هایی که قرار است برای اولین بار جهت استفاده کارت‌های الکترونیک خرید کتاب تعبیه شود، نظافت محل، انتظامات و... برعهده کدام طرف است.»

این‌ها را محمود حائری مدیر روابط عمومی مصلی امام خمینی به مهر گفته است. به علاوه این‌كه: «امسال بخش رواق غربی - از سمت صحن مرکزی - حذف شده و به جای آن و در فضایی بیش از آن در رواق شرقی که 2 طبقه بود طبقه‌ای دیگر (سوم) افزوده شده است.»
با همه این‌ها، مصلی همان مصلاست و مشاور معاونت فرهنگی وزارت ارشاد هم همین اعتقاد را دارد. حمید قبادی می‌گوید: «پیش‌بینی می‌شود محل استقرار بسیاری از بخش‌های نمایشگاه در سالن‌های سال قبل باشد. در این دوره سعی شده مشكلات كمتر شود ولی به هر شكل برخی مسائل با توجه به ساختمان مصلی سر جای خود هست.»

ناشران آرام، غرفه‌های آماده
اما همه ماجراهای دنباله‌دار سال گذشته نمایشگاه به این جا ختم نمی‌شد. همین 2 واژه جابه‌جایی و دوپارگی، كلی ماجرای هیجان‌انگیز دیگر هم به دنبال داشت كه علاوه بر ناشران و وزارت ارشاد، شورای شهر، شهرداری و مجلس را به میدان آورد و بحث‌ها و دعواها را به اوج رساند.

با این‌حال، جذاب‌ترین قسمت ماجرا همچنان به رابطه ناشران و ارشاد مربوط می‌شد كه از تحریم كامل و ثبت نام نكردن شروع شد و سرانجام همان شد كه می‌شد حدس زد؛ همه آمدند و همه چیز فراموش شد. امسال اما در این قسمت هم شهر امن و امان است. «با هماهنگی‌های صورت گرفته میان مسئولان وزارت ارشاد و مصلای بزرگ امام خمینی، غرفه‌بندی بخش داخلی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از پایان فروردین آغاز می‌شود.» این را رئیس هیأت مدیره اتحادیه شرکت تعاونی‌های ناشران کشور می‌گوید.

البته این اتحادیه تنها مسئول برگزاری بخش ناشران عمومی است و بخش‌های دیگر به انجمن‌های‌شان واگذار شده است. اما آن طور كه حسین معینی می‌گوید: «ثبت‌نام از ناشران بخش عمومی همچنان ادامه دارد و خوشبختانه نمایشگاه بیست‌ویکم با استقبال خوبی از سوی ناشران مواجه شده است.»

علاوه بر این‌ها معینی از کارهای عمرانی مربوط به آماده‌سازی مصلی هم تصویر روشنی ارائه می‌دهد: «كارهای عمرانی هم اکنون در حال اجراست و با توجه به هماهنگی‌های خوبی که میان مسئولان وزارت ارشاد و مصلی صورت گرفته، قرار است امسال سالن‌ها خیلی زودتر در اختیار مجریان قرار گیرد.»

منبع : همشهری انلاین