معاون پژوهشی موسسه رازی درگفت‌و‌گو با ایسنا خبر داد:
تولید سه واكسن جدید دام و طیور در كشور

معاون پژوهشی موسسه تحقیقات واكسن و سرم سازی رازی اعلام كرد: واكسن‌های PPR، گامبورو و واكسن دوگانه طیور در سال جدید به دست محققان این موسسه تولید شد.

دكتر حبیب الله پایكاری با اعلام این مطلب در گفت‌وگو با خبرنگار «پژوهشی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) خاطرنشان كرد: از این واكسن سالانه 5/2 میلیارد دوز برای طیور از خارج وارد می‌شد كه با دستیابی به دانش فنی تولید این واكسن با كسب مجوزهای لازم شاهد تولید انبوه این واكسن در كشور خواهیم بود.

بیماری گامبورو (IBD) از بیماری‌های حاد ویروسی بسیار مسری جوجه های جوان است. این بیماری بافت لنفاوی و بخصوص بورس پرنده را به عنوان نخستین هدف مورد تهاجم قرار می‌دهد.

این بیماری برای نخستین بار در سال 1962 میلادی توسط Cosgrove بعنوان نوعی بیماری خاص شناخته شد.  به دلیل آن که این بیماری برای نخستین بار در منطقه ای موسوم به Gumboro شیوع یافت، این بیماری را گامبورو نامیدند.

گفتنی است، اهمیت اقتصادی این بیماری را از دو بعد می‌توان مورد بررسی قرار داد. نخست آنکه برخی از گونه های ویروس‌های عامل این بیماری سبب 20 درصد تلفات در جوجه های با سن سه هفته یا بالاتر خواهد شد. دومین و مهمترین مساله ای که می‌توان مورد بحث قرار داد، ضعف ایمنی جوجه هایی است که در سنین پائین به این بیماری دچار می‌شوند. این ضعف ایمنی می‌تواند مشکلات متعددی را در پی داشته باشد.

حفاظت پرندگان جوان در برابر درگیری زودهنگام با این بیماری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. عملی که به طور معمول از طریق آنتی بادی های مادری در جوجه های تازه به دنیا آمده محقق می‌شود.

معاون پژوهشی موسسه واكسن و سرم سازی رازی در ادامه گفت‌و‌گو با ایسنا خاطرنشان كرد: واكسن PPR (طاعون نشخوار کنندگان کوچک) نیز كه از واكسن‌های مورد درخواست وزارت جهاد كشاورزی و سازمان دامپزشكی است امسال در فاز تولید انبوه قرار دارد.

گفتنی است، واكسن PPR برای مصونیت بزها و گوسفندان مورد استفاده قرار می گیرد و سالانه دو تا سه میلیون دز آن از خارج از کشور وارد می شود.

پایكاری ادامه داد: همچنین مجوزهای واكسن‌های دوگانه طیور هم گرفته شده كه به زودی به تولید انبوه خواهد رسید.