پرورش صنعتی شتر در ترکمن صحرا

 

مراتع شمالی استان گلستان نقطه ای مناسب برای پرورش شتر است اما در حال حاضر تنها به پرورش سنتی شتر پرداخته می شود و از صنایع تبدیلی شیر، گوشت و دوغ شتر خبری نیست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان و دانش آموختگان ترکمن ایران به نقل از روزنامه ایران، شترها در این مناطق بیابانی كه هیچ گونه دامی وجود ندارد، با تغذیه از گیاهانی همچون خارشتر تغذیه می كنند و برای خانوارهای روستایی گوشت و شیر به همراه می آورند اما از آنجایی كه شیر این حیوان دارای ارزش بسیار زیادی است، پرورش، تولید و حتی صدور آن به دیگر نقاط كشور و كشورهای همسایه شمالی و عربی كه بازار خوبی هم دارد كمك فراوانی به افزایش درآمد شترداران می كند.

رحمت سمیعی مدیر دام سازمان جهاد كشاورزی استان گلستان در مورد وضعیت پرورش شتر در استان گفت: حدود ۳ هزارو۹۰۰ نفر شتر در استان گلستان داریم كه در نواحی شمالی استان و دشت تركمن صحرا بخصوص در آق قلا، گنبدكاووس، كلاله و در مناطقی كه امكان پرورش دام و گوسفند نیست پراكنده اند.
وی ادامه داد: شترهای استان یك كوهانه و شیری هستند كه برخلاف شترهای نقاط دیگر كشور قابلیت شیردهی فراوانی دارند و چنانچه صنایع تبدیلی در استان توسعه یابد و سرمایه گذاری در این زمینه انجام شود امكان تولید بیشتر شیرشتر فراهم می شود اما در حال حاضر به سبب سیستم سنتی پرورش این حیوان بحث اصلاح نژادی و راندمان تولید هم قابل اجرا نیست.
وی افزود: شیر شتر دارای خواص غذایی ضد سرطانی عنوان شده و طرفداران بسیاری پیدا كرده ولی متاسفانه سیستم پرورش شتر در استان سنتی و حمایت نشده است و صنایع تبدیلی آن شكل نگرفته است.
وی با اشاره به اینكه گوشت شتر بازار خود را دارد، افزود: اگر كارخانه شیر شتر در استان تاسیس شود پرورش شتر در گلستان اقتصادی شده و در این صورت امكان پرورش شتر در مكان بسته و اقتصادی كردن پرورش این حیوان نیز فراهم می شود.
وی با بیان این كه یك شتر در دوره شیردهی كه بیشتر از یكسال است به طور میانگین یك تن شیر تولید می كند و بیش از ۱۷۰ كیلو گوشت دارد اظهار داشت: شتر حیوانی قانع است كه به راحتی می توان آن را پرورش داد.
وی با تاكید براین كه واحدهای شترداری صنعتی در استان نداریم گفت: برای یك واحد صنعتی و مكانی برای پرورش شتر در كنار آن، موافقت اصولی صادر شد ولی متاسفانه پیگیری ازسوی متقاضی انجام نشده است.
مدیردام جهاد كشاورزی گلستان به تقاضای اهالی روستای قرنجیك پور امان شهرستان آق قلااشاره كرد كه ۱۴ هكتار زمین را برای جاگذاری كارخانه فرآوری و بسته بندی شیر، گوشت و دوغ شتر آماده كرده بودند.
پور امان دهیار روستای قرنجیك در این مورد گفت: این طرح درآمدزایی برای روستاییان داشت و زمینه عرضه فرآورده های لبنی و بسته بندی شده شترهای آنها را به بازار فراهم می كرد.
وی افزود: اهالی روستا به صورت سنتی از زمان قدیم در كار پرورش شتر هستند اما با این طرح فعالیت ها به صورت مكانیزه در می آمد و از آنجایی كه تقاضا برای دوغ و گوشت شتر در بازار زیاد است با پرورش صنعتی آن قصد داشتیم این تولید را در سطح كشور و برای صادرات راه بیندازیم.
موسی الرضا بخشی، مدیركل دفتر امور روستایی و عشایری استانداری گلستان نیز در مورد اجرا نشدن طرح گفت: قرار بود براساس برآورد اولیه ۷۰۰ میلیون تومانی طرح، 300 میلیون آن به عنوان آورده اهالی روستا و ۴۰۰ میلیون از طریق وام تامین شود كه به نتیجه مطلوب نرسید.
بخشی افزود: به سبب عدم همكاری بانك، طرح روستای قرنجیك اتفاق نیفتاد و اگر حمایت بانك ها نباشد صنعتی كردن این محصول از عهده مردم خارج است.
بخشی بیان داشت: در تركمن صحرا عده زیادی شتر پرورش می دهند اما این كار ساماندهی شده نیست و سرمایه گذاری در این زمینه می تواند تولید گوشت و شیر شترهای روستاییان كه استفاده بهینه از آن نمی شود را ساماندهی كند.