نشست دامداران استان تهران در غیاب مسوولان دولتی و اعضای كمیسیون كشاورزی
قیمت شیر و اب معدنی به هم می رسند

دامداران این روزها بیش از پیش احساس تنهایی می كنند. این را می توان در چهره یك یك آنها به وضوح مشاهده كرد. آنها كه پیش از وقوع خشكسالی و تورم های اخیر هم به خودی خود مشكلات عدیده ای داشتند، دیگر تاب و توان فشاری بیش از این را ندارند. این است كه بسیاری از آنان دیگر روحیه ای برای شركت در همایشی كه برای حل مشكلشان هم ترتیب داده شده نداشته و جلسه ای كه در تالار سیب ملاصدرا برگزار شد نمایانگر این حقیقت تلخ بود.
    در یك كلام می توان گفت سوم تیر ماه امسال تالار سیب تنها شاهد مظلومیت صنعت دامداری و دامداران استان تهران بود. جایی كه نه از اعضای جدیدالورود كمیسیون كشاورزی مجلس خبری بود و نه از نمایندگان ارگان های دولتی؛ دریغ از حتی یك نفر كه درددل دامداران را به دستگاه های اجرایی و قانون گذاری ببرد.
    با این تفاسیر، جلسه با حدود دو ساعت تاخیر از زمان تعیین شده در ساعت ده صبح با گزارش سلیمانی، نایب رییس اتحادیه دامداران استان تهران آغاز شد و در ادامه حبیب نجفیان نیز به بیان چالش ها و مشكلات موجود پرداخت. سپس حاج عزیزالله رضایی، یكی از دامداران صنعتی استان تهران كه با تولید 120 هزار لیتر شیر در روز ركوردی عظیم در تولید غذا در كشور را رقم زده است، در سخنان خود قیمت تمام شده ی هر لیتر شیر را 625 تومان دانست در حالی كه این قیمت به زعم جهاد كشاورزی 510 تومان و شورای اقتصاد 460 تومان است.
    رضایی از گفت وگویش با وزیر جهاد كشاورزی و قول وی در خصوص طرح حمایت از دامداران در كمیسیون كشاورزی خبر داد كه تاكنون هیچ كمكی تحقق نیافته است.
    وی افزود: مشكل ما دامداران افزایش قیمت علوفه ها در سال های 86 و 87 است اما متاسفانه قیمت شیر بر مبنای سال 85 محاسبه می شود. این در حالی است كه تنها قیمت شیر، پنیر و ماست با چربی زیر 4 درصد شامل تعزیرات می شود و صنایع لبنیات بقیه محصولات خود را به هر قیمتی كه می خواهند می فروشند.
    حاج حبیب رضایی سیاست سال جاری دولت را رساندن شیر یارانه ای از 3/1 میلیون تن به 2 میلیون تن دانست و افزود: بازار شیر اگر بدین منوال باشد مشكل روز به روز حادتر می شود.
    وی سپس گفت: دامداران با شرایط كنونی مجبور هستند دام های نرشان را زنده به گور كنند چون بعد از 15 تا 18 ماه این دام عملا نصف خرج خود را نیز درنمی آورد.
    سپس حاج آقابخشی، رییس اتحادیه دامداران استان تهران نیز در سخنرانی پر حرارتی به شدت از عدم حضور مسوولان دولتی در این همایش انتقاد كرد و با عصبانیت گفت: می خواهیم بدانیم نزد شما، دامدار عددی هست یا خیر؟!
    وی سپس شورای اقتصاد را بابت قیمت های سرسام آور سبوس، جو و یونجه مورد انتقاد قرار داد.
    رییس اتحادیه دامداران استان تهران با طرح این سوال كه چرا دولت اجازه نمی دهد دامدار كارت بازرگانی گرفته و برای خود علوفه وارد كند، گفت: جای تاسف بسیار است كه در كشور ما شیر از آب معدنی ارزان تر است.
    همچنین در حاشیه این همایش، جواد تاجیك، گاودار ورامینی با انتقاد از طرح معاون امور دام وزارت جهاد كشاورزی مبنی بر تاسیس كارخانه فرآورده های لبنی توسط دامدارها اعلام كرد كه چهار كارخانه صنایع لبنی در ورامین تعطیل شده است.
    وی سپس گفت: مشكلات دامداران به دلیل بر هم ریختگی قابل حل نیست.